A hallásunk az életkor előrehaladtával folyamatosan változik. Általánosságban elmondható, hogy a hallásproblémával élő személyek esetében már a 20-as, 30-as éveikben halláscsökkenés tapasztalható. A hallásveszteség kialakulásának számos oka lehet. Amennyiben öregedés természetes folyamataként kialakuló hallásproblémáról van szó, a magas hangok tűnnek el először. Mi ennek az oka? És melyek a legkedvesebb hangok, melyektől először kell búcsút vennünk?
Hogyan hallunk?
A hallás folyamata úgy kezdődik, hogy a fülkagyló begyűjti a hangot, és végigvezeti a hallójáraton. A hanghullám megrezegteti a dobhártyát, majd az apró rezgések átterjednek a középfül csontjaira. Innen jut el a rezgés a hallócsigába, ahol átterjed a benne található szőrsejtekre. A szőrsejtek alakítják a rezgést a hallóideg számára felfogható jelekké, mely jelek az agyba jutnak, ahol megtörténik azok beszédként, zajként és egyéb hangokként történő értelmezése.
Miért éppen a magas hangokat veszítjük el?
A belső fülben található szőrsejtek közül a mély és a magas hangokat felismerő szőrsejtek a csiga különböző részein találhatóak. Az öregedési folyamat során a hallósejtek károsodnak, elpusztulnak, és ezt szervezetünk nem képes regenerálni. A mély hangokért felelős szőrsejtek a csiga védettebb helyén, a csúcsában vannak, ezért lehetséges az, hogy a magas hangok tűnnek el elsőként.
Mely hangok tűnnek el a leghamarabb?
Az eső kopogása az ablakon
A macskák dorombolása
Az őszi avar zöreje, ahogyan lépkedünk benne
A tücskök ciripelése a mezőn
A gyerekek kacagása
A tenger hullámzása
A madárcsicsergés
Ahogyan a hó ropog a lábunk alatt
A tábortűz pattogása
A vízesés hangja
Neked melyik hangok hiányoznának a legjobban?