Hallásunk egészsége érdekében elengedhetetlen a füleink napi ápolása, tisztítása. Azonban nem mindegy, hogy mindezt hogyan tesszük, a helytelen technika vagy eszközök alkalmazásával ugyanis több kárt okozhatunk, mint hasznot. Összegyűjtöttünk néhány fontos alapszabályt annak érdekében, hogy sérülés és károkozás nélkül tisztíthassuk meg füleinket.
Kezdjük egy fontos fogalom tisztázásával. A fülviasz - más néven cerumen - a hallójáratban elhelyezkedő mirigyek terméke. Tehát egy természetes képződmény, amelyre bizonyos mennyiségben szükség van a hallójáratban. Tisztítja a fül járatait, nem engedi kiszáradni a bőrt, és védi a hallójáratot a külső negatív hatásoktól, például megakadályozza különféle kórokozók bejutását a szervezetbe.
A hallójáratban a cerumen mindennemű külső ráhatás nélkül is lassan, de folyamatosan "vándorol" a termelődés helyétől kifelé a fülből, ahogyan az előbb említett mirigyek is termelik az "utánpótlást". Ennek a folyamatnak a segítségével távoznak a fülben lerakódott szennyező anyagok, így a kosz, az elhalt hámsejtek, a por, és egyéb idegen anyagok is.
Tehát a fülzsír egyáltalán nem felesleges és szörnyűséges dolog, mint azt sokan gondolják. Nem is szabad teljesen eltávolítani, még annak ellenére sem, hogy zavarónak vélhetjük a jelenlétét. De mit tehetünk akkor, ha mégis meg akarunk szabadulni a cerumen egy részétől, és mindemellett biztonságban szeretnénk tudni hallójáratunk és fülünk egészségét?
Mit ne tegyünk?
A biztonságos fültisztítás alapszabálya: soha ne nyúljunk a fülbe semmivel, még fültisztító pálcikával sem! Bármilyen eszköz sérülést okozhat, még a sokak által előszeretettel használt fültisztító pálcika sem mondható sterilnek. Használata során kórokozókat juttathatunk vele a szervezetünkbe, ami rosszabb esetben a külső hallójáratunk idült gyulladásához is vezethet.
Mi az, amit tehetünk?
Száraz és gyakran viszkető hallójárat esetén, hetente 1-2 alkalommal használjon paraffinolajat, ami egy védőréteget képez a hallójáratban, a beszáradt fülzsírt pedig feloldja. Ha sérült a dobhártya, az olajos cseppentés sem javasolt, így elképzelhető, hogy a legjobban akkor járunk, ha évente 1-2 alkalommal a fülészeten távolítják el a fülben összegyűlt fülzsírt.
A fülnek azon részét, amelyhez szabad kézzel, segédeszközök használata nélkül hozzáférünk, napi szinten tartsuk tisztán. Hajmosás, fürdés után nagyon fontos, hogy a törölközőnkkel fülünket is megszárítsuk. Ugyanis a gombák, a baktériumok nedves környezetben érzik jól magukat, így szárítás nélkül nő a fertőzés veszélye.
Összefoglalva a fentieket: érdemes évente egyszer ellátogatnunk egy fül-orr-gégész szakemberhez, aki szakszerűen megtisztítja füleinket, ne használjunk fültisztító pálcikát, és napi szinten tisztítsuk, és szárítsuk fülünk külső részét.