A hosszú, meleg ősz után végül megérkezett az igazi tél. Indulás előtt mindent magunkra húzunk, amit csak tudunk, mert kint bizony mínuszok, hóesés, jég és pára várnak ránk. De hogy működik ilyen időben egy hallókészülék és mi legyen a sapkával?
Aki hallókészülékkel él, annak a megfelelő működés érdekében télen és nyáron is oda kell figyelnie az eszközre. Nyáron fontos, hogy ne érje víz a hallókészüléket, hogy a fokozott izzadás miatt rendszeresen tisztítsuk és mindig szárítsuk ki alaposan. Télen viszont a mínuszok, az öltözködés és a pára jelentik a kihívást.
Az elektromos eszközöknél a kinti hideg, és a benti meleg közti különbség, a hirtelen hőmérséklet változás jelentheti a legnagyobb problémát. Amikor hosszan kint tartózkodunk a hidegben, majd bemegyünk a meleg lakásba, nagy eséllyel a pára a hallókészüléken is lecsapódik majd. Ez a finom műszer apró alkatrészeinek korrodálódását eredményezheti, de ezt könnyen megelőzhetjük azzal, ha a hidegtől és a párától is megvédjük. Ehhez nem kell sokat tennünk:
Kint, a hidegben
A meleg sapka nem csak a fülünket és a fejünket védi a hidegtől, így csökkentve a megfázás esélyét, de a fülünkben lapuló hallókészülékre is vigyáz. Ha sapkával takarjuk, akkor megvédjük attól, hogy nagyon lehűljön a készülék. Azzal viszont számolnunk kell, hogy a fülünkre húzott sapkában tompábban jutnak el a készülékhez a hangokat és az anyag dörzsölésének hangja is zavaró lehet.
Bent, a melegben
Bár a sapkával védett hallókészülék nem hűlt le nagyon, a benti melegben még fenyegeti a páralecsapódás veszélye. Ahhoz, hogy ez ne okozzon gondot, vegyük ki a készüléket a fülünkből és egy puha, tiszta kendővel töröljük szárazra, így biztosan megelőzhetjük, hogy nedvesség kerüljön a belsejébe. Sőt, ha tehetjük, gondoskodjunk átmenetről: a kevésbé meleg helyiségben, például az előszobában vegyük ki egy pár percre a készüléket a fülünkből és csak utána helyezzük vissza a melegebb szobában.
A párátlanításról szárító eszközökkel is gondoskodjunk, használhatunk elektromos készüléket, de szárító kapszulát is.
Gondoskodjunk pótelemről!
Hidegben az elemek élettartama csökken, így jól tesszük, ha mindig van náluk pótelem, hogy ne érjen meglepetés a gyorsabb merülés következtében. Elemcsere esetén viszont figyeljünk arra, hogy ez lehetőleg ne a kinti hidegben történjen, de ha mégis elkerülhetetlen, akkor az új elemet melegítsük fel a tenyerünkbe, mielőtt a készülékbe helyezzük.